Godło Polski

Zebranie naukowe zespołu katedr marketingowych UEK

Aktualności
2024-02-27

Zebranie naukowe zespołu katedr marketingowych UEK

Kontynuując cykl tradycyjnych spotkań naukowych zespołu katedr marketingowych: Marketingu, Analizy Rynku i Badań Marketingowych oraz Handlu i Instytucji Rynkowych, w dniu 1 lutego br. prof. dr hab. Adam Sagan wygłosił referat pt.: "Dynamiczne modele strukturalne w badaniach zachowań impulsywnych konsumentów". Spotkanie otworzył prof. dr hab. Jan W. Wiktor, kierownik Katedry Marketingu.

Pierwszą część wystąpienia stanowiło wprowadzenie teoretyczne do zagadnienia analizy chwilowych stanów konsumenckich. Profesor A. Sagan omówił różne metody gromadzenia danych i ich rozwój na przestrzeni lat – rozpoczynając od samoopisów w postaci dzienniczków konsumenckich, aż do wykorzystania najnowszych technologii umożliwiających pomiar reakcji fizjologicznych np. przy użyciu urządzeń typu smartwatch. Odniósł się również do zagadnienia doboru próby do badań, a także do ograniczeń związanych z pomiarem. W tego rodzaju badaniach dokonuje się pomiaru reakcji psychofizjologicznych, emocji, nastroju, mimiki twarzy itp., co stwarza problemy metodyczne związane przede wszystkich z trafnością ekologiczną i rzetelnością pomiaru. Profesor A. Sagan przedstawił syntetyczne wyniki przeglądu literatury w zakresie skal pomiarowych stosowanych w badaniach dotyczących zakupów impulsywnych.

W drugiej części wystąpienia prof. A. Sagan zaprezentował wyniki badań własnych. Badanie obejmowało 21 osób i było zorientowane na wydarzenie (experience sampling method), co oznacza, że pomiar reakcji konsumenta był dokonywany w momencie zakupu impulsywnego. Dane dla momentowego pomiaru były zbierane za pomocą kwestionariusza typu ESF (Experience Sampling Form). Dodatkowo każdy z respondentów wypełniał kwestionariusz obejmujący: skalę postaw wobec zakupów impulsywnych, odczucia pozakupowe i podstawowe informacje społeczno-demograficzne. W czasie trwania badania (1 tydzień) zanotowano łącznie 91 obserwacji. Zebrane dane pozwoliły na budowę dwóch modeli: czynnikowego modelu autoregresyjnego oraz wielopoziomowego modelu niehierarchicznego. Ze względu na małą próbę badawczą większość parametrów nie była statystycznie istotna, ale badanie pokazało możliwości wykorzystania modeli SEM w badaniach zachowań impulsywnych konsumentów.

Po wygłoszonym referacie miała miejsce dyskusja. Podnoszono w niej takie kwestie, jak różne podejścia modelowe do badania emocji konsumentów, wad badań deklaratywnych oraz definicji zakupów impulsywnych i hedonistycznych, narzędzi pomiarowych oraz wykorzystania nowych technologii do pomiaru fizjologicznego – jak m. in. eye tracking, face reader i VR, ograniczenia przeprowadzonych badań oraz pomysłów na ich rozszerzenie w przyszłości np. poprzez określenie profilu temperamentu respondenta. Uczestnicy spotkania zastanawiali się również nad tym, kiedy hedonistyczny zakup pod wpływem impulsu zamienia się w rutynę i jaka zmiana następuje wtedy w zakresie odczuwanych przez konsumenta emocji w momencie zakupu.

Spotkanie zamknął Profesor Jan W. Wiktor. W swoim podsumowaniu podkreślił rosnącą rolę neuromarketingu w badaniach konsumenckich, wskazał również, jak zastosowanie instrumentów marketingu mix 5P wpływa na kształtowanie impulsu zakupowego. Zaprosił także na kolejne zebranie naukowe zespołu katedr marketingowych już w semestrze letnim.

Dr inż. Irena Śliwińska

Katedra Analizy Rynku i Badań Marketingowych