Uniwersytet Dzieci

A A A drukuj

ZAPISY

Zapisy na zajęcia dodatkowe - semestr I 2016/17

"Ślady kryminalistyczne - zabawy młodych detektywów"
dr hab. Jolanta Wąs-Gubała
Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie

Po raz kolejny zapraszamy studentów uniwersytetu dziecięcego na zabawę z kryminalistyką. Będziemy poszukiwać, ujawniać i badać różne ślady, które sprawca mógł pozostawić na miejscu przestępstwa. Rozwiążemy ciekawe zagadki detektywistyczne, a równocześnie bardziej dokładnie, bo poprzez szkło powiększające lub przy pomocy specjalnej lampy, poznamy otaczający nasz świat. Na zajęcia można przynieść własną lupę.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

"Opakuj to!"
dr inż. Agnieszka Kawecka
Katedra Opakowalnictwa Towarów UEK

Uczestnicy warsztatów poznają najważniejsze materiały z których wykonuje się opakowania, oraz nazwy ciekawych form opakowań. Wspólnie zastanowimy się jak wyglądałoby nasze życie bez opakowań. Odpowiemy na pytania czy opakowania są nam potrzebne i czy ułatwiają, czy utrudniają używanie różnych produktów. Stworzymy własne, kolorowe i użyteczne opakowania z tektury.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

" Skarby z piaskownicy, czyli jak czytać wiadomości z przeszłości."
mgr Katarzyna Bury
Muzeum Historyczne m. Krakowa

Na zajęciach dzieci dowiedzą się jak wygląda praca archeologa, komu potrzebne są takie badania, co można znaleźć kopiąc w ziemi i co nam mówią te przedmioty.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

" Opowieści obrazów czyli o tym jak patrzeć, by widzieć więcej."
mgr Maria Masternak
Muzeum Narodowe w Krakowie

Czy trzeba być historykiem sztuki, żeby rozumieć malarstwo? Ile książek należy przeczytać, by móc opowiadać o dziełach sztuki? Czy wszystkie obrazy milczą czy też przechodząc obok nich w muzeum możemy usłyszeć ich szepty? Na warsztatach zamkniemy na chwilę oczy i wsłuchamy się w opowieści obrazów. Być może gdy je ponownie otworzymy, roztoczy się przed nami zupełnie nowy malarski świat...

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

"Od manii zbierania do lekcji z kolekcji."
mgr Jagoda Gumińska-Oleksy, mgr Katarzyna Maziarz
Muzeum Narodowe w Krakowie

Zbierać można niemal wszytko: kamyki z podwórka, szyszki z magicznego drzewa, papierowe serwetki, ususzone robaki, naklejki, a nawet prawdziwe wspomnienia i zmyślone historie. Swoje zbiory można gromadzić latami; chować w pudełku po butach, w puszcze po kawie, o niektórych można zapomnieć, podczas gdy inne mają szansę trafić do muzeum. Czy jednak zbieranie to to samo co tworzenie kolekcji? Wielkie kolekcje rodzą się z ciekawości, pasji i zachwytu. Nam przyda się jeszcze wyobraźnia, z jej pomocą każdy może stać się kolekcjonerem.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

"Regionalne podróże kulinarne."
Wojciech Kubica

Po odbytych w zeszłym roku dalekich kulinarnych podróżach, czas na ich kontynuację w postaci "Regionalnych podróży kulinarnych". Tym razem zgłębimy tajniki kuchni polskiej. W czasie warsztatów zastanowimy się nad tym jakie są tradycyjne polskie potrawy, z jakich składników się je przyrządza oraz które z nich są charakterystyczne dla poszczególnych rejonów naszego kraju. Zapoznanie się z lokalnymi zwyczajami kulinarnymi będzie okazją do rozmowy o tym, czym jest tradycja.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

Tenis ziemny
mgr Artur Pagacz, mgr Jerzy Drej
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UEK

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY